Dočkali jsme se, plátěný Pán prstenů opustil Celebrimborovu dílnu

Rok se sešel s rokem. A rokem. A rokem. A po kožené chuťovce od nakladatelství Argo máme v jejich Bibliofilii k dispozici také plátěnou variantu.

Nyní jen pro připomenutí krátkou recenzi kožené varianty knihy:

Jak tedy vypadá další vlajková loď českého vydavatelství?

Obálka knihy je za mě top, jedno z nejpovedenějších grafických zpracování Pána prstenů na českém trhu. Šedá (nenapíše-li mi někdo, že je to modrá, či jakákoliv jiná barva) by mě nikdy nenapadla (zvláště po dvou rudých omnibusech stejného vydavatele), a jsem nadšen.

Pán prstenů
Novinka – plátěné vydání

Co se týče obsahu a zpracování, to se už neliší od kožené varianty (vč. tiráže s uvedením roku vydání 2019). V čem se liší obě knihy, pak je to při pohledu seshora, kdy je kožená verze nabarvena (listy) nahnědo, zatímco u plátěné je zachována bílá. Dále pak kožená verze obsahuje na hřbetu nápis Souborné vydání, to u plátěnky postrádám.

Pán prstenů
Kožené souborné vydání

A tak mohu nad zpracováním a nad ruční vazbou, poctivou prací, jásat. Negativa jsou spíše drobná a hnidopišská.

Jedná se o limitky, a zatímco oba limitní Hobiti a i kožený Pán prstenů mají číslování římskými číslicemi, má plátěná verze už arabská čísla.

Pán prstenů
Papírové souborné vydání

Druhým neduhem – a to je můj osobní názor – je trochu netransparentní spouštění prodeje. Jsem velice rád, že jsem svůj kus, ale obecně se dá očekávat, že o nízká čísla bude boj, a v rámci toho boje byli znevýhodněni ti, kteří v pondělí pracovali, neměli přístup k počítači/mobilu a vlastně ani neměli žádné echo, že prodej bude. Tzn. v tomto případě se možná mohla prodávat méně lukrativní čísla (klidně 20 – 60, 90 – 130), a ta top čísla prostě nechat v nějakém fér boji. Určitě ne v pracovní době většiny národa, a určitě ne s ad hoc avízem, v případě čísel 41 – 134 avízem o avízu, které bude maximálně 24 hodin předem. A to pokud se zájemce v neděli ve 21:00 dozví, že v pondělí v 11:00 bude zahájen prodej, bude pracující holt znevýhodněn a opět se ke knize dostane řada těch, kteří knihu rovnou kupují s pocitem – aspoň to pak někomu prodám dráž. I tomu se dá předejít, kdy by se např. číslovalo 100 knih, a vše nad nebylo ani uvedeno počtem a překupníci by nemohli tak snadno kalkulovat a nasazovat kamarády. Toto ovšem není vina nakladatele, to je smutný fakt pokovidové doby, kdy se neduh rozjel na plné obrátky.

Pán prstenů
4,7 kg živé váhy!

A už opět zvesela. Čísla 41 – 134 budou dána do prodeje v blízké budoucnosti, takže kdo má zájem, ať neváhá!

Pán prstenů
Něco málo přes 3800 stran

Hodnocení Starého Brala

Plusy:

 • Nádherná obálka, opravdu musím grafika pochválit
 • Další epické bibliofilní dílo

Mínusy:

 • Boj o knihu přitvrzuje a pravidelný nákupčí knih holt nemá jedinou výhodu, i kdyby jen 30minutové spuštění aukce předem

Hodnocení: 95 %

Základní informace

Název: Pán prstenů
Autor: J. R. R. Tolkien
Rok vydání: 2022 (ač kniha tvrdí 2019)
Počet stran: 1276
Nakladatelství: Argo
ISBN: 978-0-00-838796-9

6 thoughts on “Dočkali jsme se, plátěný Pán prstenů opustil Celebrimborovu dílnu

 1. Jhonaán says:

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak moc jsou tyto souborné vydání praktické pro čtení, tedy zda se čtením a ohýbáním hřbet knihy neponičí? Mám teď na mysli především papírové vydání, jehož koupi teď zvažuji. Moc děkuji za odpověď, krásné dny!

  Odpovědět
  1. Starý Bral says:

   Souborné vydání je na čtení spíše nepraktické, než že by hrozilo jakékoliv poničení vazby. Ta je opravdu pevná, vydrží a myslím si, že pro zničení by se muselo neopatrně zacházet. Nicméně listování v tomto množství už není úplně ideální, a hlavně kniha sama o sobě má nějakých +- 1,55 kg, to není opravdu málo 😀

   Odpovědět
 2. Starý Pytlík says:

  Krásná kniha, marně se snažím sehnat hobita v plátěný a kožený vazbě..snad někdy:)

  Odpovědět
  1. Starý Bral says:

   Bohužel to už jen z druhé ruky, ale když už to někdo v historii nabízel, dával za šílených 20 tisíc Kč (a naštěstí nikdy neuspěl). Jenže takovému člověku to bude hnít v knihovně a na zájemce nedojde 🙁

   Odpovědět
 3. Starý Pytlík says:

  Já to tedy neviděl ani za 20 tisíc. Těch 20 je asi můj limit. Škoda že mi to tenkrát uteklo.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.