Níže předkládám překlad Tolkienova textu z roku 1968 a to i včetně krátké předmluvy Carla F. Hostettera z jeho The Nature of Middle-earth. Text je pozoruhodný především tím, že se věnuje některým ekonomickým aspektům v říších elfů dávno před příchodem lidí. Text je velice zkratkovitý, často v jednoduchých větách, patrně si jen Tolkien sám pro sebe dělal poznámky.
Zajímavé je, že téměř všichni elfové chovali dobytek a ovce, a kdo neměl nic, musel obchodovat, nejen s trpaslíky… Zpočátku formou barteru. Také víme, že železo bylo objeveno v Prvním věku, takže ten lze nazvat dobou železnou, než tedy trpaslíci neobjevili v Khazad-dûm mitril někdy ke konci stejného věku. Bezesporu pak lze říci, že Druhý věk už byl dobou mitrilovou… Dost mých spekulací a vzhůru na Tolkienův text.
Pro úplnost dodávám, že obrázek k článku nese titul Elves leave Middle-earth a autorem je Arania.
Poznámka k ekonomice elfů
Text, umístěný mezi Tolkienovými lingvistickými papíry, byl sepsán na rubu otištěného prohlášení Allen & Unwin, které bylo datováno k 9. únoru 1968. Text byl sepsán narychlo červenou propiskou, následně přepisován a rozšiřován černým plnicím perem. Jak jen to je teď možné poznat, vrstva černého inkoustu věrně kopíruje originál červené propisky s výjimkou posledního odstavce, v němž je vrstva černého plnicího pera původní.
Poznámka k ekonomice elfů
Orná půda. Sindar se věnovali zemědělství až dlouho po odchodu ostatních Eldar.1 O „ekonomice“ Valinoru nevíme zhola nic krom faktu, že [?zpočátku] bylo Eldar jídlo poskytováno – ne bez práce, v čemž si libovali a měli za záminku pro zpěv a slavnosti.2 Obilí (druhu nepůvodního ve Středozemi)* bylo samo zaseto a stačilo jej jen sklidit a rozsít 1/10 (desátek Yavanně) osiva na poli.
Trpaslíci se věnovali zemědělství – v raných letech, kdy byli izolováni a neměli jak pořídit obilí a další například směnným obchodem. Vynalezli jistý druh „pluhu“ – ten si ale sami jak tlačili, tak i vedli: byli houževnatí a silní – taková práce z nutnosti je ale netěšila.3
Království Doriath bylo lesní říší s minimem volných prostranství s výjimkou východních hranic, kde chovali drobný skot a ovce. Za hranicemi Melianina pásu (východně) byla rozsáhlá volná půda (prérie). Sindar (východní Sindar), kteří nepodléhali vládě Thingola, žili a věnovali se nejen chovu dobytka a ovcí, ale i pěstování obilí a dalších potravinářských plodin; z čehož prosperovali, neboť jak Doriath na západě, tak trpaslíci na východě byli ochotni zakoupit, co se zamanulo. Lnu se dařilo v Doriathu; Sindar pak byli zdatnými přadláky a tkalci. Trochu zvládali výrobu kovů a během velkého pochodu měli dobré zbraně díky učení Oromëho. V průběhu velkého pochodu byli dlouho odkázání na zbraně a meče, kopí, luky a další, které si sami vyrobili ve svém první domovině; případně během dalších pobytů – pokud dokázali obstarat kovy. V Beleriandu jim případně pomohli trpaslíci, kteří napomáhali (velice ochotně!) hledat kovy. Železo bylo objeveno v Gorgorothu!4 Později i v západních koutech Ered Wethrin. Také se tam nalézalo stříbro. Ale zlata bylo pomálu, krom vyplaveného Sirionem poblíž hranic Doriathu či v jeho deltě. Zato Vyhnanci byli bohatě zdobení zlatem, jehož celková váha musela být obrovská. Fëanor před svou smrtí prohledával (co nejvíce to šlo) zemi a pátral po kovech. V Mithrimu nalezl stříbro, měď a cín, cože významně přispělo k ukvapenosti, když se příliš brzy pokusil dobýt a zcela ovládnout severní oblast. Vědělo se, že nejlepší a nejhojnější naleziště železné rudy bylo v horách Thangorodrim.
Eldar v období obecné eldarštiny nebyli neznalí zahradnictví či zemědělství. Tyto věci se začali učit dávno před velkým pochodem vlastními dovednostmi a vynalézavostí; pod patronací Oromëho se tyto praktiky výrazně zlepšily. Eldar si před cestou nahromadili velké množství potravin; s sebou si vzali nejen zbraně (lovecké a obranné), ale i lehké kulturní nástroje.5 Jejich zastávky během věkovitého pochodu se často protahovaly – tak dlouze, že v každé fázi někteří z nich navykli a zůstali spokojeně na místě.
Poznámky
1. První verze začíná slova: „Eldar neměli žádnou zemědělskou kulturu.“
2. Slovo, které čteme asi jako „zpočátku“, bylo přidáno coby meziřádková vložka nad slovo „jídlo“.
3. Odstavec týkající se trpaslíků jsem editorsky oddělil do samostatné pasáže (v originálu na začátku stránky bez přerušení mezi okolním textem a částí, která je zde prezentováno jako další odstavec), abych objasnil, že (jak si interpretuji text) právě trpaslíci jsou „houževnatí a silní“, že vymysleli pluh, který sami jak tlačili, tak vedli.
4. Čímž se myslí Ered Gorgoroth, severně od Doriathu a jižně od Taur-na-Fuin.
5. Slovo „kulturní“ vzniklo z „agrikulturní“ vyškrtnutím úvodních písmen.