Sběratelství Tolkiena stále posouvá hranice, Hobit za sedm milionů? No problem!

Ač jsou tomu už skoro dva dny zpátky, bedlivě jsem sledoval po dlouhé době tři aukce amerického Heritage.

Nejvíce sledovanou jistě byl prodej Hobita s věnováním J. R. R. Tolkiena. Jednalo se jednak o první vydání, které ještě postrádalo barevné ilustrace, jednak o vydání s poměrně krásně zachovalým přebalem.

Tolkienovo úhledné písmo hlásá: „Charles & Dorothy Moore from J. R. R. T. with love September 1937“, čili „Charlesovi a Dorothy Moorovým od J. R. R. R. s láskou. Září 1937“.

Kniha byla vydražena za konečných 300 000 dolarů (při současném kurzu lehce nad sedm milionů Kč), cena obsahuje provizi aukčnímu domu Heritage. Ceny se dokonce chytil Seznam, který nezapomněl – správně – připomenout předešlý rekord ve výši 210 tisíc dolarů z roku 2015.

Aukce
Aukce
Aukce
Aukce

Druhou knihou, která získala nového majitele, byl Sedlák Jiljí z Oujezda, který mimo jiné obsahoval ručně psaný dopis J. R. R. Tolkiena. Opět první vydání, tentokráte z roku 1949, a stav? NÁDHERNÝ!

Cena 42 500 dolarů včetně provize Heritage.

Aukce
Aukce
Aukce
Aukce

Do třetice všeho dobrého – první vydání Pána prstenů, které neobsahovalo vůbec nic extra, leda extra výborný stav přebalů.

Cena 75 000 dolarů včetně provize Heritage je přesto za mě překvapující.

Aukce
Aukce

3 thoughts on “Sběratelství Tolkiena stále posouvá hranice, Hobit za sedm milionů? No problem!

  1. Starý Pytlík says:

    Pročpak se teď nerozčilujete nad překupníkama když to stalo pět liber a teď se to prodalo za 300000 dolarů 😀
    Zlatý naše aukro a bazoš )))

    Odpovědět
    1. Starý Bral says:

      Ono to má vše dvě roviny (a tím nechci nic obhajovat):
      1. Čisté sběratelství, kde se pár bláznů žene za tím mít co nejexkluzivnější kousek, a jsou schopni udělat „vše“. Tito lidé si obrazy/knihy/porcelány/auta/… vystavují, kochají, a pustili by leda přes mrtvolu, či krach.
      2. Překupnictví. Tedy lidi, kteří například organizovaně vykupují limitky a aniž by je vůbec měli doma, už nabízejí dále za +100 % ceny. Nebo se snaží využit kategorie lidí z 1. – viz ono aukro, na každou xtou aukci přijde šmelina způsob. Když to roste, tak je v záloze kamarád, který navyšuje cenu a pokouší se dostat pro svého známého-prodávajícího maximum. A když to přepísknou, tak se jakože kus prodá, dá se skvělé pětihvězdičkové hodnocení, lidé nabydou pocitu, že tato cena je normální, a do 24 h je zboží opět v aukci (za nižší cenu, než jakože koupili). Do toho vstupuje fakt, že bibliofilie například chce z 300 kusů koupit 200 fanatiků, jenže „síť“ překupníků rozebere dejme tomu 150 – 190 kousků, a těch 50 – 90, které rázem chybějí, fanatici často jsou ochotni za šílenou cenu koupit.

      Asi to píšu složitě, ale být svět jen o těch, kteří opravdu chtějí pro sebe, či alespoň ve smyslu uchování hodnoty, a obchodovalo se fér (tzn. reálná jména, reální kupci, reálný trh), celá ta bublina rychle splaskne.

      Ale samozřejmě vždy budou rekordy, protože vždy se najde někdo, kdo bude ochoten zaplatit „cokoliv“. Ale raději, když se perou dva tři „cokoliv“, než „cokoliv“ s méně či více organizovanou částí překupníků.

      A taky se nemusí se mnou souhlasit 😀

      Odpovědět
  2. Starý Pytlík says:

    Ano, souhlasím s vámi, je to tak. Můj příspěvek byla pouze legrace 🙂 Jinak překupnici vždycky byly a budou. Hlavně si z toho nic nedělat..( i když v poslední době je nich víc a víc).

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *