Tak tu máme další Silmarillion, jenže tento ilustroval Tolkien. The Silmarillion Illustrated De Luxe Edition

Rok se sešel s rokem, a máme zde nový Silmarillion. A možná se sešlo těch let více, nicméně není to tak dávno, kdy jsem se rozplýval nad – pro mě – nejúžasnějším Silmarillionem v mé knihovně. Pro připomenutí:

Co tedy přináší nejnovější titul? Především ilustrace JRRT zasazené přímo do knihy. Některé ilustrace jsou kolorovány (a poměrně jim nový háv sluší).

Pominu-li právě ony ilustrace a jakýsi úvodník o ilustracích v dikci Hammonda a Scullové, dostáváme klasický Silmarillion. Přiloženy jsou dvě mapy, veleznámá obrázek Taniquetilu a (minimálně v De Luxe edici) šestnáctistránková brožura, sepsaná Christopherem Tolkienem, jak vznikal samotný Silmarillion. A jak tomu bylo i u Pána prstenů, i zde máme známé ilustrace z jiných výborů, ale konečně zasazené do kontextu.

Kniha je náramná, ale dal-li jsem výše zmíněnému vydání 99 %, zde bych si dovolil jedno až dvě procenta jít dolů.

Na vině je dle mého trochu odbytý tisk, zatímco červené vydání je prostě lahoda na oko, zde jak by trochu doléhala ekonomická krize a brexit v jednom na kvalitě produkovaného díla.

A co jsem očekával, a nedostal, tak krabice. Možná si pamatujete na loni vydané Pány prstenů s ilustracemi JRRT. Jak De Luxe, tak klasický hardback obdrželi každý jinou, ale úchvatnou krabici, v nichž byly knihy zabaleny. Dovolím si tvrdit, že levnější hardbacková kniha dostala obal pěknější. Jenže Silmarillion je v normální recyklované krabici bez jakéhokoliv potisku. Škoda.

Koupit či nekoupit? Jasně že koupit! Jednak vám to doplní sbírku a jednak co je více než autorovy ilustrace?

Silmarillion
Silmarillion
Silmarillion

Hodnocení Starého Brala

Plusy:

  • Ilustrace autora
  • Krásné provedení map
  • Úžasný přebal, a i přes výhrady stále skvělá kvalita knihy

Mínusy:

  • Odlišný formát krabice oproti Pánu prstenů ilustrovaném autorem

Hodnocení: 97 %

Základní informace

Název: The Silmarillion
Autor: Tolkien, J.R.R.; Tolkien, C.J.R.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 358
Nakladatelství: HarperCollinsPublishers
ISBN: 978-0-00-853790-6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.