Burzum, vzestup a pád Varga Vikernese

Původně jsem měl v plánu rozepsat se na zcela jiné téma, ale současná situace nouzového stavu utahala Starého Brala více, že sám čekal. Zvláště se školou povinnými hobiťatky, to by i chudák Bilbo remcal.

Dlouhé hodiny jsem váhal, zda článku věnovat vůbec jaký čas; i přes jeho kontroverznost jsem se nakonec rozhodl, že smysl má. Známý mi radil: „A komu tím prospěješ? Nechal bych tyto praktiky zapomenout…“ Nechci být soudcem, spíše se držet faktů.

Dva odstavce, ale stále nevíte, o čem následující řádky budou? O norské blackmetalové subkultuře 80. a 90. let minulého století, respektive o kapele Burzum.

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul

Bez mučení se přiznám, že jsem o tomto „fenoménu“, dá-li se tomu tak říkat, do tohoto týdne nevěděl zhola nic. Nechci zde objevovat Valinor a zájemce odkážu rovnou na Google. A znalé tématu zklamu: holt mám mezery v obecném přehledu.

Určitě nechci klást světlo na osobu, která byla za vraždu za mřížemi, která stojí za žhářskými útoky a která měla v domácnosti – dle dostupných informací – přes 150 kilogramů výbušnin připravených na další útok.

Vlastně nedává vůbec smysl toto psát, ale možná dost patosu. V samotném konci uvedu, proč jsem nakonec tlačítko Publikovat stiskl.

V úterý jsem zhlédl film Vládci chaosu, založený na skutečných událostech, v němž hlavní hrdina vyslovil ono pověstné Burzum. Slovo zarezonovalo, Temnota! Do skoro půl čtvrté rána jsem následně procházel anály internetu, podíval se na dokument Until the Light Takes Us a zaměřil se na osobu Varga Vikernese.

Kristian Vikernes byl odmala fanouškem Tolkienova díla, celé dny trávil hraním různých RPG včetně Middle-Earth Role Playing, strany Dobra považoval spíše za nudné, byv fascinován Sauronem a jeho pohůnky. Vždy tíhl k hudbě, jednou z prvních kapel, kterou založil, byla Uruk-Hai. V Sauronu viděl analogii Óðinna, v poslušném Rohanu Anglii, v Gondoru Francii,… Ale Kristian byl Nor, seveřan v zemi, která byla – dle jeho vidění světa – znásilněna křesťany. Vše původní krvavě potlačeno ve jménu Boha.

Nejednalo se o pouhou pózu. Nechal si změnit své jméno, neboť Kristian nepřicházel dále v úvahu a svou slávu spojil se jménem Varg Vikernes, nebo též  Count Grishnackh, dle skřetího kapitána Grishnákha (česky též Grišnákh). Následovalo natočení dema, kapelu pojmenoval Burzum, ač byl v ní jediným členem. Ihned zaujal black metalovou scénu.

Vikernesova hudební a životní dráha skončila záhy, roku 1994 byl poslán za mříže na dlouhých jedenadvacet let za vraždu hudebního kolegy z kapely Mayhem, zpěváka Øysteina Aarsetha (aká Euronymous), za žhářské útoky na tři kostely a přípravu čtvrtého. Roku 2009 byl předčasně propuštěn na svobodu, změnil si jméno a… A vydává hudbu, svou vlastní RPG hru a na twitteru je znám coby Gandalf the White (@GandalftheWhi19), v němž prezentuje jednak svůj MYFAROG RPG svět, ale – nadále fascinován Tolkienem – komentuje aktuální dění ve světě.

Jeden Prsten vládne všem

Také má svůj web, v němž se můžete ponořit do hlubin Vikernesovy mysli. Ať už si na něj uděláte obrázek, jaký chcete, Tolkienovi se nevyhnete. Prostupuje mu životem. Motivy většiny činů měl spjaty se severskou mytologií a dopadem křesťanství na ni, mapy zdobil Sauronovým okem, byl i proto označován médií za satanistu, sám bych jej oflastroval titulem Tolkien naruby. Tedy vším, jen ne ctností, jakýmkoliv vzorem či personou, která by na tomto blogu měla vlastně mít své místo.

Proč jsem měl nakonec potřebu vyplodit tento příspěvek? Protože Burzum, jedno slovo z filmu, které mě přinutilo začít hledat fakta, podívat se na jiné zdroje, desítky článků, blogů a příspěvků nejen o „Vargovi“. Věřím, že si z toho nevezmete jen to nejhorší. Reinkarnovaný Varg, po propuštění na svobodu přejmenován na Louis Cachet, seká obecnou řeč. Má šest dětí, rád by jich měl více, nikdy (ani během divokého mládí) nepil alkohol, vyhýbal se drogám a letos vydal – coby Burzum – své další album. A pro mě se jedná o zajímavou sondu do lidské mysli člověka, jenž má stejnou oblibu v JRRT, RPG a dalším. A přesto společné nemáme nic. A ani bychom mít neměli/nechtěli.

Doprovodné foto: Wikipedie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.