The Battle of Maldon together with The Homecoming of Beorhtnoth De Luxe Edition

Nezažil jsem delší měsíc, než ten, který uběhl mezi vydáním klasického hardbackového vydání Bitvy u Maldonu a tím s puncem De Luxe. HarperCollinsPublishers po loňských a předloňských svízelích s luxusnějšími vydáními Pána prstenů a Silmarillionu s ilustracemi JRRT vstoupilo do neznámých vod a poptalo novou tiskárnu (dle informací, které jsem zachytil). A tak se po letech stalo, že vydání vyšla v rozdílných termínech.

Co nám tedy kniha nabízí?

Tak zaprvé poprvé v historii Tolkienem přeloženou Bitvu u Maldonu, tedy rukopisu z 10. století, který však byl, jak uvádí Peter Grybauskas, editor v tomto článku představené knihy, v 18. století zcela zničen, uchovaly se jen kopie.

The Battle of Maldon

Dále pak Návrat Beorhtnothe, syna Beorhthelmova, text vyšel prvně roku 1953 (anglicky) a v Česku se dočkal hned dvou zpracování – v podání Mladé fronty, a dále pak od SPDPJRRT. Věřím, že doma máte obojí, jedná se o jakési pokračování Bitvy u Maldonu, jenže zcela fiktivní už z pera JRRT.

Posledním velkým blokem (mimo jiné malé) je The Tradition of Versification in Old English, opět textová premiéra. Jedná se o Tolkienovu přednášku buď z konce 20. let 20. století, nebo ze začátku těch 30, Grybauskas rozdělil textaci na dvě části – tak nějak funkčně, a zjednodušeně řečeno se dosti zabývá metrikou, aliterací, rozborem Maldonu, atd. Zajímavé počtení pro všechny, kteří si rádi překládají anglické texty, aby správně uchopili danou látku.

Peter Grybauskas přináší také veršovanou verzi Beorhtnothe a několik drobných textů.

The Battle of Maldon

De Luxe vydání přináší také CD, v němž JRRT se svým synem Christopherem čtou Beorhtnothe. Nahrávka uzřela světlo světa podruhé, prvně roku 1992 v limitovaném vydání na klasické kazetě (a těžko se shání), nyní už v krásném remasteru na CD. Krása poslouchat!

Koupit knihu, či nekoupit? Tolkienofil ocení, a mít prostě musí, zběžný zájemce si asi vystačí s českými překlady Beorhtnothe, neboť to je ucelené dílo Profesora (a ne v uvozovkách jen překlad), ale to CD… To CD… To je oč tu běží.

Hodnocení Starého Brala

Plusy:

  • CD
  • Hned dvojitá (až vícerá) premiéra některých textů
  • Krásné zpracování knihy, byť na De Luxe si člověk představí přeci jen lepší kvalitu papíru

Mínusy:

  • Nenalezl jsem žádnou výraznou chybu

Hodnocení: 95 %

Základní informace

Název: The Battle of Maldon together with The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm’s Son and „The Tradition of Versification in Old English“
Autor: Tolkien, J. R. R.; Grybauskas, Peter
Rok vydání: 2023
Počet stran: 188
Nakladatelství: HarperCollinsPublishers
ISBN: 978-0-00-846583-4

1 thought on “The Battle of Maldon together with The Homecoming of Beorhtnoth De Luxe Edition

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.