Světy Christophera Tolkiena, pocta synovi JRRT

21. listopadu 2024 by Christopher Tolkien oslavil sto let, bohužel se jich nedožil, svět opustil v nedožitých 96 letech.

Vincent Ferré, francouzský scholar Tolkienova díla, na počest právě CJRT, nejmladšího syna J. R. R. Tolkiena, sestavil krátké souborné dílo vzpomínek a přednášek nejen odborné veřejnosti právě na téma největšího a jediného pokračovatele Tolkienova díla. Knihu pojmenoval Les Mondes de Christopher Tolkien, česky tedy Světy Christophera Tolkiena.

Christopher Tolkien ze všech dětí Profesora nejvíce zabředl to středozemní tématiky a většinu svého života nám všem přinášel radost v textech, které mravenčí prací po otci zpracovával, přepisoval a vydával. Vše začal Silmarillionem, zakončil pak Tolkienovou prvotinou velkých příběhů, Pádem Gondolinu.

Les Mondes de CT

Úvodního slova se ujala Baillie Tolkienová, druhá žena Christophera, původně sekretářka jeho otce. Díky Baillie máme k dispozici kupříkladu původní verzi Dopisů Otce Vánoc; téže Baillie věnoval Christopher několik děl, editací otcové práce. V krátkém úvodníku popisuje, kdy se prvně potkali a přidává několik drobností života ve Francii.

Následují už různé přednášky, některé pojednávají o vztahu otce a syna (JRRT a CJRT), další o kartografické práci Christophera a jeho nesmazatelnou stopu v dějinách Středozemě. Osobně mě zaujalo, kolik map a to v různých formátech Christopher pro svého otce a pro nakladatele vytvořil, také to, jak brzy po vydání Hobita se této role ujal.

Následují různé stati o Silmarillionu, Nedokončených příbězích, ale například i vzpomínky Alana Leeho, jak se dostal k ilustrování Pána prstenů v roce 1992 při vzpomínce sta let narození JRRT a jak to byl právě Christopher, kdo nápad schválil.

Tématu zásahů CJRT do textů otce se věnuje kniha poměrně obsáhle včetně dobových kritik, několika srovnávacích tabulek a i Christopherovy invence, zvláště ve 22. kapitole Silmarillionu. Vlastně oné pasáži je věnována celá stať Viviena Stockera (v Česku jej můžete znát coby spoluautora Hobita – Velká encyklopedia, knihy, jež před rokem vydalo Argo).

Zajímavou částí jsou fotografie Christophera Tolkiena, zatímco otec miloval stromy, vyžíval se jeho syn v květinách, drobném hmyzu a dalším.

Závěr knihy přináší tradiční bibliografii a různé seznamy.

Kniha vyšla prozatím jen francouzsky a ještě jen na Kindle. Nevládnu francouzštině a nevlastním Kindle, což mi do not příliš nehrálo. Naštěstí máme Google Lens (ano, mířil jsem mobilem na monitor počítače) a naštěstí (podruhé) nabízí Amazon webové Kindle rozhraní.

Nevýhodou je, že text nelze kopírovat a tedy míření telefonem, nebo printscreenování je pro mě jedinou možností přečíst text.

Knihu si asi nezbytně kupovat nemusíte, přesto jako vzpomínku na život Christophera považuji knihu za poměrně zdařilou.

Hodnocení Starého Brala

Plusy:

  • Několik zajímavostí, které ve mně hlodají (a nepřestanou, než se někdy zveřejní i kompletní dílo CJRT)
  • Eseje jsou poměrně krátké a čtivé

Mínusy:

  • Francouzština
  • Jen elektronická podoba knihy a ještě jen pro Kindle

Hodnocení: 85 %

Základní informace

Název: Les Mondes de Christopher Tolkien: Hommage pour son centenaire
Autor: Vincent Ferré
Rok vydání: 2024
Počet stran: Kindle hovoří o pojmu 5055 lokací
Nakladatelství: Publié par e-Dantès
ISBN: 978237068198

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *