„Fenomén“ David Day. Má smysl jej vůbec pořizovat? (+ video)

David Day je rodilým Kanaďanem, který se proslavil především svou literaturou o J. R. R. Tolkienovi a o jeho díle. Často bývá (a i po právu) kritizován, přesto: jsou jeho knihy opravdu taková hrůza?

V Česku jsme se dočkali titulů: Tolkienův bestiář, Průvodce světem J. R. R. Tolkiena, Tolkienův prsten, Tolkienovi hrdinové, Tolkienovy bitvy, Tolkienův atlas a Tolkienovy temné síly. Pokud je mi známo a není na trhu i osmý či jiný text.

David Day

Když napsal David Day svou prvotinu na téma JRRT: Tolkienův bestiář, psal se rok 1979. Na světě sice už byl Silmarillion, ale Kniha ztracených příběhů nechala na sebe čekat ještě další čtyři roky a je tedy zřejmé, že mnoho pojmů bylo domnělých, či neúplných. Významem, místopisem, genealogií.

Většina jeho děl zažila už éru, kdy bylo vše hlavní na světě a nebylo tedy výmluv, proč je něco nepřesné (byť David Day často vyvrací, že by uváděl nepravdivé či zavádějící informace).

Tolkienofilové jej často obviňují a snášejí jeho směrem kritiku. Budu-li chtít být fér, je na místě kritizovat Davida Daye, přitom akceptovat nepřesnosti, bludy a smyšlené postavy / dějové linky Petera Jacksona? Kde leží ona hranice? Co je dáno obrazem má punc svátosti, co tiskem, to je odsouzeno k braku? Jen k zamyšlení…

David Day

Začal bych tedy tím, proč si knihy z mého pohledu nekupovat:

1. Máte-li všechny knihy od JRRT, případně posmrtně vydané od CJRT, máte vše, není už potřeba Davida Daye. Fakt ne.

2. V dnešní době internetu raději doporučuji navštívit portály, jakým je například tolkiengateway.net. Relevantní informace, citace, uvádění zdrojů.

David Day

3. V některých případech může David Day mást až zmást. Kolikrát si fakta domýšlí, ač sám tvrdí, že vše je podloženo, o některých mapách a souvislostech mám silné pochyby. Budu-li konkrétní: v Tolkienově atlasu je sice pasáž věnována balrogu Gothmogovi, ale že byste se dozvěděli, co se s ním stalo, proč a kdy… To ne, máte pak neúplnou informaci. Často podanou chaoticky, nebo v kontextu domněnek, či reálií, které mohou poplést hlavu. Viz odkazování na nějaké kmeny Indiánů v Americe, atd.

4. Vydává to po (zmatených) kouscích, témata se často opakují, výjimečně doplňují něčím novým. Někdy si říkám, že kniha je neřízený chaos. Kde bych čekal další mapu, mám faktografický popis postavy, a podobných příkladů bych nalezl spousty.

5. Neobdržel souhlasné stanovisko Tolkien Estate ke svým publikacím, sám to zmiňuje.

David Day

A proč naopak Davida Daye nakoupit?

1. Ilustrace, to je asi jediná a hlavní devíza. Sice vyšlo několik na Tolkiena zaměřených ilustrovaných děl, přesto David Day jich má celou řadu. A hlavně originálních, zpravidla neovlivněných herci filmové trilogie, takže se prolínají různé pohledy na totéž. Navíc česky vyšla i kniha Tolkienův prsten s ilustracemi Alana Leeho! K tomu všemu máme i své české zastoupení, jméno Jaroslava Bradáče se objevuje v nedávno vydaných publikacích od nakladatelství Dobrovský. Ilustrátorka Šárka Škorpíková bývá často uváděná coby dodavatel své tvorby pro Davida Daye, přesto v českých publikacích jsem její jméno nenalezl. A možná se špatně koukám: jednou je ilustrátorům věnování poděkování, podruhé jsou zmínění na počátku, potřetí v tiráži a počtvrté patrně měsíčními runami.

2. Rychlý přehled – pokud se vám nechce přemýšlet, nad ničím pátrat a nejste zrovna počítačová generace, může vás to nasměrovat. Nevíte, kdo je Glorfindel? Sáhnete po Průvodci světem J. R. R. Tolkiena, nalistujete a máte jasno.

David Day

3. Protože se týká JRRT a chcete v knihovně mít prostě vše, co je o Tolkienovi.

4. Jste dříve narozený a PrůvodceBestiářem jste zakoupili v raných 90. letech, kdy se k nám informace pomalu dostávaly a přes absence internetu a dalších vymožeností jste si i s těmito díly museli vystačit.

David Day si určitě nezaslouží být přespříliš hanoben či nedoporučován, ale slova chvály bych si také nechal pro jiné, erudované.

Níže můžete zhlédnout krátké video, jak David Day vypadá. Zvláště ti nerozhodní s koupí si mohou utvořit vlastní obrázek. Zda si knihy pořídíte, nechám už na vás. Sto hlav, sto chutí.

David Day v českých vydáních

Hodnocení Starého Brala

Plusy:

  • Ilustrace

Mínusy:

  • Repetitivní obsah (ne však doslovný)
  • Nelicencováno
  • Neřízený chaos (místy)

Hodnocení: 65 %

1 thought on “„Fenomén“ David Day. Má smysl jej vůbec pořizovat? (+ video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.