Ikonické hry, které jsem stále nerozbalil…

Někdy se tak stane, že člověk dostane příležitost koupit opravdu vzácný kousek (v mých očích) a že přitom nestíhá dané kousky ani rozbalit. A uplyne rok, dva či tři, a stále nic.

A není za tím žádný kalkul, jen nenastal pravý okamžik poklady vybalit; dnes představím tři (ve skutečnosti čtyři) z nich, ač se jich u mě ještě pár jiných povaluje.

1. The Battle of Five Armies

The Battle of five armies - hra
The Battle of five armies - hra

Wargamingová hra z roku 2005 z produkce Games Workshop těží ze známého tématu knižní předlohy Hobit. Na GW atypické měřítko 10 mm (drtivá většina jejich her je ve 28 mm) nabízí epické bitvy na poměrně malém prostoru, resp. na totožném, ale s více modely.

Jako každý wargaming můžete modely libovolně (dle pravidel) pohybovat pro herní desce a svádět bitvy, o jejichž osudu rozhoduje nejen váš um, ale ve velké míře i kostka.

Pokud má člověk peníze navíc, může si dokoupit Šmaka a další modely, které GW vydalo. A pokud netrváte na GW, dokoupíte si doslova v daném měřítku kdekoho. Viděl jsem na fotkách například rekonstrukci Pelennoru, včetně městských hradeb, a to byl vlastně důvod si tuto hru pořídit. A jelikož mám zkušenosti s wargamingem (SBG: Middle-earth), a i jiném, je jen otázkou času, kdy začnu vytvářet model Osamělé hory a blízkého okolí.

2. The Hobbit Adventure Boardgame

The Hobbit - hra
The Hobbit - hra

Deskovka, která se dočkala překvapivě brzy také české lokalizace. Zatímco originál pochází z roku 1994, Mladá fronta se tehdy hecla a na český trh přivedla snad už rok, dva poté. Zajímavostí je, že v českém překladu je na přebalu slovo Středo-zem, čili ne v souladu platného úzu Středozem.

3. Middle-earth CCG

MECCG The Wizards
MECCG - Lidless Eye

Tak jako The Hobbit výše, jsou i karetky MECCG z produkce již zaniklého I.C.E., za mě na svou dobu (a skoro i stále na tu dnešní) top vydavatele a tvůrce jakýchkoliv her ze světa J. R. R. Tolkiena.

Stále mám u sebe dva nerozbalené sety, prvním jsou booster packy The Wizards (1996), druhým pak starter decky Lidless Eye (1997). A abych nelhal, mám ještě The Dragons a The White Hand booster packy, ale ty nafotím příště.

V minulosti jsem jejich (I.C.E) práci na svém webu několikrát hodnotil, tak jen stačí prolistovat trochu v historii a podívat se na MERP, gamebooky a další. Vřele doporučuji.

A co vy, rozbalovali byste, nebo ne? Já určitě ano! Jen ještě neuzrál správný čas.

1 thought on “Ikonické hry, které jsem stále nerozbalil…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.