Tolkien v roce 2023, co nás zajímavého čeká?

Zatímco v roce 2022 jsme se dočkali velkého titulu v podobě The Art of the Manuscript, v roce 2021 The Nature of Middle-earth a do toho všeho nádherných vydání Pána prstenů a Silmarillionu s původními ilustracemi JRRT, ten letošní není prozatím ternem. Ale ono to přijde, věřte mi.

Rok 2023 čekám spíše slabší, ale možná se pletu, neboť HarperCollinsPublishers a i české Argo představují nové tituly v prvním případě dle marketingového plánu závislém na různých výročích (či nových Amazon seriálech), to české nakladatelství spíše dle aktuálních kapacit.

Tak tedy vzhůru na mnou vytvořený seznam, který obsahuje pohledem mě, Starého Brala, zajímavé artikly, nikoliv všechen možný merch.

Knižní Tolkien v Česku

Pán prstenů, bibliofilní vydání nakladatelství Argo, v plátěném přebalu navazuje na limitku v kůži. K dispozici bude ještě 94 kusů, po prvních 40 se zaprášilo, cena 3998 Kč.

Argo dále prodloužila práva a vyjednala nová s Tolkien Estate, takže se můžeme dočkat dalších titulů, osobně letos očekávám ilustrované Nedokončené příběhy a snad i Berena a Lúthien, možná vyjde i nějaká ta reedice vyprodaného titulu. A kéž by už! Tady ta móda překupníků za nekřesťanské peníze by mohla co nejdříve dostat přes prsty, aby jim těch titulů s náhle spadlou cenou zůstalo co nejvíce a pro příště se poučili… Nicméně Ediční plán 2023 leden – červen s žádným Tolkienem nepočítá.

Argo ale stačilo oznámit práva na francouzskou Velkou encyklopedii Hobita, zda a kdy dorazí, je zatím zatajeno v hlubinách Hory osudu.

Encyklopedie
Encyklopedie

Nakladatelství Fobos si už na konci roku 2022 připravilo hned trojlístek knih Davida Daye, pro jednu skupinu v nemilosti, pro tu druhou (kam patřím i já) příjemné dílo s pěknými ilustracemi, často i českých autorů. Jedná se o knihy: Tolkienův ilustrovaný svět, Tolkienovy legendy prstenu a Tolkienovi hobiti. Poslední dvě knihy jsou součástí celé série knih, v cizině vycházejí v pořadníku na knihy, u nás se jej asi nedočkáme.

Tolkienovy legendy prstenu

Česká biblická společnost si na leden přichystala reedici Fenomén J. R. R. Tolkien, nicméně s knihou nemám zkušenost a počkám si na reference z řad dalších hobitů, elfů, trpaslíků a entů.

Fenomen JRRT

Knižní Tolkien v Anglii

HarperCollinsPublishers i v roce 2023 přidá další z nevydaných textů JRRT, a to soubor tří textů, které seskupil Peter Grybauskas, The Battle of Maldon together with The Homecoming of Beorhtnoth. Kniha přinese prvně v historii Tolkienův překlad staroanglické básně Bitva u Maldonu, dosud jej publikoval např. E. V. Gordon, jeden z Inklingů. K tomu se přidává plný Návrat Beorhtnothe, ten český čtenář už dostal hned dvakrát: ve vydání od Mladé fronty a také v překladu slečny Binderové pod hlavičkou SPDPJRRT. Bitva bude ještě obsahovat přednášku The Tradition of Versification in Old English, rovněž do dnešních dní nepublikovanou.

Battle of Maldon

Kniha vychází v březnu, stejně jako revidované vydání Historie Hobita od Johna D. Rateliffa. Obojí knihy budou také v De Luxe provedení.

History of the Hobbit

Dočkáme se paperbackového vydání Nature, dotisků Art of LotR a Art of H. Zbylé plány nejsou zatím známy, ale dá se na září až listopad očekávat další chuťovka, už jen k výročí vydání Společenstva prstenu, které bude roku 2024.

Královna je mrtvá, ať žije král!

Rok 2022 byl posledním vládnoucím rokem královny Alžběty II., trůn po zesnulé královně, která se osobně setkala s JRRT, když mu roku 1972 předala ocenění Commander of the Order of the British Empire „for services to English Literature“, opanoval syn Karel III.

3. 1. 2023, tedy na Tolkienovy narozeniny, vydala britská The Royal Mint (Královská mincovna) výroční sety mincí s novou podobiznou panovníka, ale také jednu (o nominální hodnotě dvou liber) s podpisem JRRT. Jsou nádherné a jeden ze setů už míří i do mých starých rukou…

Mince JRRT
Na hraně pak máme citaci z Pána prstenů: NOT ALL THOSE WHO WANDER ARE LOST
Nejlevnější set není limitován, vyjde na 50 GBP
Za 104,50 GBP je nabízena limitka o 7500 kusech
2750 kusů této krabičky v hodnotě 145 GBP potěší kdejakého sběratele
650 kusů stříbrných mincí můžete pořídit za 311 GBP
400 kusů s vyšším obsahem stříbra pořídíte za 615 GBP
Tolkiena ve zlatě (a nejen jej) můžete mít za 7845 GBP, ale čeká na vás jen 150 kusů
No, není ten zlatý Tolkien nádherný?

Lego a Tolkien

Krychloidní edice LEGO® BrickHeadz™, která stojí i za produkty Star Wars, Harry Potter a dalšími, oznámila hned na leden tři sety: Frodo a Glum, Gandalf a Balrog a Arwen a Aragorn. K dostání jsou za necelých 500 Kč a očekávám, že různé obchodní řetězce či věrnostní karty hračkářství dokáží cenu ještě o stovku srazit dolů. Není to limitka.

Co by však mohla být absolutní pecka, tak pak lego verze Roklinky, o níž prosákly neoficiální informace. Dle všeho má mít Lego Rivendell označení 10316, měla by se pořídit za 500 USD, tedy za něco přes 10000 Kč. A to už bude skvělá a především obrovská stavba! Tedy pokud jen práva za značku nespolykají polovinu částky. Každopádně lego v této hodnotě by mělo být ozdobou každé knihovny (vejde-li se tam).

Magic: The Gathering – crossover se Středozemí

A na toto se těším ze všeho nejvíce! Kartičky, krásný art, sběratelství, závist, když někdo bude mít kartu, kterou já ne a ne získat. A možná i na tu hru dojde.

A kdy? Plán MTG – The Lord of the Rings: Tales From Middle-Earth a jeho rozšíření je stanoven na Q3/2023, takže okolo prázdnin začnu netrpělivě vyhlížet výlohy všech eshopů.

Přikládám pár ukázek:

Tolkien a poštovní známky

Zatím mi není známo, že by letos byla v plánu extra porce známek, ale snad potěší ty z konce loňského roku, pro ukázku novozélandské a portugalské. Krásná práce, byť převážně filmová.

Nový Zéland
Portugalsko

Weta a merch s miniaturami

Weta zásobuje filmové fanoušky miniaturami a bustami už spoustu let, pro zajímavost vybírám sochu balroga a mini Orthank, zatím v předprodeji se už nyní může přetahovat o Radagasta, Gluma, hobití noru a mnoho jiného.

Samozřejmě se plánují počítačové hry, doplňky k deskovým, řada oficiálních či pofidérních knih, předmětů, seriálový merch… Já vybral prostě to, co za sebe má aspoň trochu smysl.

2 thoughts on “Tolkien v roce 2023, co nás zajímavého čeká?

  1. Honzyk says:

    Díky za skvělé shrnutí. Až na souborné vydání koupím od arga vše pak určitě vezmu knihy DD nejsem sice extra fanda, ale když už mám ty co vyšly chci to komplet. U mincí se stále nemůžu rozhodnout jestli jít do těchto konkrétních, ale známky jsou nádherné jen teď ještě najít kde je koupit.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.